KANAL25
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
Çoruh Havzasında enerji abidesi
Çoruh Havzasında enerji abidesi
Erzurum dış ticaretinde yüzde 9.4’lük artış
Erzurum dış ticaretinde yüzde 9.4’lük artış
Erzurum’un kamu payı artış sürecinde
Erzurum’un kamu payı artış sürecinde
Türkiye’nin başarı hikayesi BBC’deydi
Türkiye’nin başarı hikayesi BBC’deydi
Erzurum’da taşıt sayısı 119 bin 713’e yükseldi
Erzurum’da taşıt sayısı 119 bin 713’e yükseldi
HABERLER>EKONOMÄ°
17 Eylül 2019 Salı - 16:38

Erzurum ortalamaları geçti

Erzurum ocak-ağustos döneminde, il geliri tahsilatında birinci, il geliri, ve il kamu harcamalarında Van’ın ardından 2’inci, il gelirinin gideri karşılama oranı sıralamasında ise Malatya ve Elazığ’ın ardından 3’üncü sırayı aldı.

Erzurum ortalamaları geçti

Erzurum ocak-ağustos döneminde, il geliri tahsilatında birinci,  il geliri, ve il kamu harcamalarında Van’ın ardından 2’inci, il gelirinin gideri karşılama oranı sıralamasında ise Malatya ve Elazığ’ın ardından 3’üncü sırayı aldı. Yılın 8 aylık döneminde ilde gelirin gideri karşılama oranı yüzde 23,35, gelir tahsilat oranı ise yüzde 40,93 olarak açıklandı

ERZURUM ORTALAMALARI GEÇTİ

Erzurum’da 2019’un 8 aylık bölümünde kişi başına düşen il geliri 3,0 bin TL, kişi başına yapılan kamu harcaması ise 5,3 bin TL oldu. Erzurum kişi başına düşen il geliri ve kişi başına kamu hizmet harcamaları bakımından KUDAKA, Kuzeydoğu Anadolu istatistik ve Doğu Anadolu Bölgesi illeri ortalamalarını geçti.

KİŞİ BAŞI ORTALAMA GELİR VE ERZURUM

Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri üzerinden DOSİAD araştırma Merkezince kaydedilen analizlere göre kişi başına düşen gelir Erzurum’da 3 bin 66, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde ortalama 2 bin 771, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinde ortalama 2 bin 334, Doğu Anadolu Bölgesi illerinde ise ortalama 2 bin 704 TL oldu.

KİŞİ BAŞI BÖLGESEL KAMU HARCAMALARI VE ERZURUM

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği bölgesel analiz sonuçlarına göre, kişi başına düşen kamu hizmet harcaması tutarı Erzurum’da 5 bin 373 TL, KUDAKA istatistik Bölgesi illerinde 5 bin 325 TL, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinde 4 bin 786 TL, Doğu Anadolu Bölgesi illerinde ise 4 bin 849 TL olarak kaydedildi.

ERZURUM AĞUSTOS AYI VERİLERİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Ocak- Ağustos 2019 dönemi iller bütçe denge verilerini paylaştı. Erzurum’da il geliri 2,3 milyar TL olurken, dönemde tahsil edilen gelir tutarı 963,6 milyon TL, toplam kamu hizmet harcamaları tutarı ise 4,1 milyar TL tutarında kaydedildi. İl gelirinin gideri karşılama oranı yüzde 23,35, tahsil edilen gelirin tahakkuka oranı ise yüzde 40,93 olarak bildirildi.

DOSİAD ANALİZİ

DOSİAD Araştırma Merkezi analizlerine göre, 8 aylık düzeyde toplam gelir Erzurum’da 2,3 milyar, KUDAKA İstatistik Bölgesi illeri toplamında 3,0 milyar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinde 5,1 milyar, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 15,6 milyar TL oldu. Erzurum’un Doğu Anadolu Bölgesi toplamında gelir payı yüzde 15,08’lik pay edildi.

BÖLGESEL KAMU GİDERLERİ VE ERZURUM

Yılın 8ayında Kamu harcamaları tutarı Erzurum’da 4,1 milyar, KUDAKA İstatistik Bölgesi illeri toplamında 5,7 milyar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illeri toplamında 10,5 milyar, Doğu Anadolu Bölgesinde 29,7 milyar TL olarak açıklandı. Erzurum’un bölge toplamında kamu harcama payı yüzde 13,85 olarak hesaplandı.

ERZURUM AĞUSTOS  AYINDA DENGE DE ÖNDE

Erzurum kişi başına düşen kamu harcaması bakımından olduğu gibi, gelirin gideri karşılaması oranı bakımından da bölgesel ortalamaları geçti. Hazine ve Maliye Bakanlığı verileri üzerinden DOSİAD tarafından gerçekleştirilen analizlere göre, gelirin gideri karşılama oranı Erzurum’da yüzde 23,35, KUDAKA İstatistik Bölgesi illerinde yüzde 22,44, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesi illerinde yüzde 20,84, Doğu Anadolu Bölgesi illerinde ise yüzde 18,57 oldu.

BÖLGE İLLERİ GELİR DAĞILIMI

2019 yılının 8 ayında il geliri Van’da 3,2 milyar, Malatya’da 2,1 milyar, Elazığ’da 2,1 milyar, Erzurum’da 2,3 milyar, Hakkari’de 1.4 milyar, Erzincan’da 531,4 milyon, Iğdır’da 463,3 milyon, Ağrı’da 923,5 milyon, Ardahan’da 160,2 milyon, Kars’ta 603,6 milyon, Muş’ta 428,8 milyon, Bitlis’te 654,2 milyon, Bingöl’de 365,1 milyon, Tunceli’de 138,3 milyon TL olarak açıklandı.

BÖLGE İLLERİ KAMU HARCAMALARI DAĞILIMI

Ocak-Ağustos 2019 ekseninde kamu harcaması tutarı Malatya’da 2,8 milyar, Elazığ’da 3,2 milyar, Erzurum’da 4,1 milyar, Erzincan’da 1,1 milyar, Van’da 4,7 milyar, Iğdır’da 839,5 milyon, Ağrı’da 1,8 milyar, Ardahan’da 469,5 milyon, Kars’ta 1,6 milyar, Muş’ta 1,4 milyar, Bitlis’te 1,8 milyar, Bingöl’de 1,5 milyar, Tunceli’de 1,1 milyar ve Hakkari’de 2,7 milyar TL olarak kaydedildi.

BÖLGE İLLERİ BÜTÇE DENGE VERİLERİ

DOSİAD analizlerine göre, Ocak-Ağustos 2019 ölçeğinde gelirin gideri karşılama oranı Malatya’da yüzde 27,2, Van’da yüzde 19,30, Erzurum’da yüzde 23,35, Erzincan’da yüzde 22,07, Elazığ’da yüzde 25,86, Ağrı’da yüzde 21,15, Ardahan’da yüzde 17,49, Iğdır’da yüzde 21,02, Kars’ta yüzde 15,85, Bitlis’te yüzde 12,23, Muş’ta yüzde 13,52, Bingöl’de yüzde 9,59, Tunceli’de yüzde 8,81, Hakkari’de ise yüzde 6,82 olarak bildirildi.

ERZURUM İL GELİRİNDE 32. SIRADA

Erzurum il geliri yüksekliği düzeyinde iller sıralamasında 32’inci sıraya yükseldi. İl gelirinin en yüksek olduğu 32 il, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Konya, Tekirdağ, Diyarbakır, Kayseri, Muğla, Çanakkale, Denizli, Manisa, Urfa, Balıkesir, Samsun, Eskişehir, Zonguldak, Sakarya, Aydın, Trabzon, Mardin, Van, Kütahya, K.Maraş, Batman, Erzurum olarak açıklandı.

ERZURUM KAMU HARCAMALARINDA 18’İNCİ SIRADA

Erzurum kamu hizmet ve yatırım harcamaları yüksekli bazında Türkiye illeri sıralamasında 18’inci oldu. Ağustos ayı ölçeğinde en yüksek tutarda kamu harcamasının yapıldığı iller, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Mersin, Samsun, Kocaeli, Kayseri, Şanlıurfa, Gaziantep, Trabzon, Van, Hatay, Erzurum, Balıkesir, Eskişehir olarak kaydedildi.

 
Erişteler kesildi, iplere dizildi
 
Erzurumspor’da 3'üncü Özköylü dönemi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
GAP’tan DAP’a istişare köprüsü
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin ...
TESK’ten özel bankalara çağrı
TESK’ten özel bankalara çağrı
Saraçoğlu: “Yerel tohumlarımız bizim milli kaynaklarımız”
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, “Yerel tohumlarımız ...
 
KOBİ destek paketi açıklandı
Varank, “Merkez Bankası ve piyasa faizlerinde gerçekleşen düşüşlerle birlikte ...
Girişimcilikte ETÜ - KUDAKA İşbirliği
ETÜ ile Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) arasında imzalanan ...
Kop Tünelinde geri sayım
Bayburt Milletvekili Fetani Battal, yapımı devam eden çalışmalarla ilgili ...
 
KGK istişare etti
ETSO KGK İcra Komitesi Başkanı Feride Eda Çalıkuşu bölge çalışmalarına, ...
Doğu ekonomisinde 'Kadayıf' gündemi
Erzincan’ın yöresel tatlılarından kesme kadayıf tatlısının ekonomiye kazandırılması ...
Bakan Turhan tarih verdi
Yapımı devam eden tüneller 2021 yılında hizmete açılacak
 
YAZARLAR
Hayrullah Palanoğlu
Hayrullah Palanoğlu
Twitter Ömer Çomaklı hesabını niçin askıya almış?
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Covid19 iki sene önce gelseydi?!
Orhan Kemal Karasu
Orhan Kemal Karasu
Devlet büyüklerine arzu halimdir!
Cahit Okçu
Cahit Okçu
Her Neyse…
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva