KANAL25
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Spor Türkiye Erzurum Türküleri
Aydemir’den 6’li masa mutabakat metnine tepki
Aydemir’den 6’li masa mutabakat metnine tepki
Spor Toto 1’inci Ligde 23’üncü hafta mesaisi
Spor Toto 1’inci Ligde 23’üncü hafta mesaisi
Hac kuraları 15 Şubat’ta çekilecek
Hac kuraları 15 Şubat’ta çekilecek
Kirişci: 'Yağış ortalamasında azalma oldu'
Kirişci: 'Yağış ortalamasında azalma oldu'
Bayraktar’ın ilk uçuş hikayesi
Bayraktar’ın ilk uçuş hikayesi
HABERLER>SÄ°YASET
30 Nisan 2022 Cumartesi - 00:26

Bahçeli gündemi değerlendirdi

Bahçeli, "Türkiye’de özellikle 2013 tarihinde 27 Mayıs’tan itibaren Gezi olaylarının sosyal ve ekonomik maliyetinin ne olduğu ortada. Yani ağaç keseceğiz diye gidiyorsunuz kurşun atıyorsunuz. Bunun neresinde istibdat diye yazıyor" dedi.

Bahçeli gündemi değerlendirdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türkiye’de özellikle 2013 tarihinde 27 Mayıs’tan itibaren Gezi olaylarının sosyal ve ekonomik maliyetinin ne olduğu ortada. Yani ağaç keseceğiz diye gidiyorsunuz kurşun atıyorsunuz. Bunun neresinde istibdat diye yazıyor" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da gazetecilerle buluştuğu iftar programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun salı günü TBMM’deki grup toplantısında 12 dakika konuşmasının nasıl yorumlandığının sorulması üzerine, “Tavsiyem Türkiye gergindir; Türkiye şiddete karşı muhataptır. Ekonomik yönden önemli sıkıntıları vardır. Uzun yıllar terörle karşı karşıya kalmıştır. Birçok çevrede sıcak savaşlar ve onların çatışmaları bulunuyor. Böyle bir ortam içinde Türkiye’nin istikrara ve yumuşak bir iklime ihtiyacı var. Böyle bir ortamı germeye de kimsenin hakkı olmasa lazımdır. Sert konuşmak mümkündür ama o sertliğin içerisinde tahrik edici, şiddeti körükleyici, hakaret içerikli ifadelerden kaçınmak lazımdır” dedi.

“HELALLEŞMEYİ KAVGALAŞMAYA ÇEVİRMENİN ANLAMI YOK”

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sürekli gündemde tutulduğu dönemde anlamı olmayan bir konuşma olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Son konuşma bu altı grubun bir araya gelişi önümüzdeki dönemle ilgili cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sürekli gündemde tutulduğu bir ortamda çok anlamı olmayan bir konuşma olmuştur. Böyle bir sürece girdiği zaman yumuşatıcı bir iklimi vardır. Mesela bunlardan bir tanesi değerleşme kavramı. Bu çok önemli bir kavramdır. Manevi değeri yüklü olan bir kavramdır. Helalleşmek de o kadar kolay olmaz, olursa da kardeşlik doğar helalleşmeden. Şimdi helalleşmeyi kavgalaşmaya çevirmenin anlamı yok. Şu an Türkiye’de helalleşme ile başlayan kavgalaşmayla yola devam etmek istiyor. Yola devam ederken de kim varsa çıksın önümden çekilsin, çekilmezse şöyle böyle olsun diyor. O zaman dinleyen bu tür cümlelerde adres ararlar ‘acaba kime, niye söylendi’. Bu adresi içerde mi arar bulurlar yoksa dışarıda mı bulurlar? İçeride bulurlarsa çok farklı sonuçlar doğar parti açısından. Dışarıda bulurlarsa onu yönlendiren merkezlerin tahribi, tahriki söz konusu oluyor gözükür. O sebepten dolayı bayramdan sonra helalleşmeyi kavgalaşmadan sıyırıp bayramlaşmaya dönüştürmesinde yarar var.”

“KILIÇDAROĞLU BÖYLE BİR KAVGADA KAYBEDER, AMA BİZDE 53 YILLIK KAVGA TECRÜBESİ VAR”

Bahçeli, Rusya-Ukrayna çatışmasında çözümün sadece iktidarın geleceği açısından değil Türkiye’nin geleceği açısından değerlendirilip yorumlanmasında ve politikaya destek olunmasında yarar olduğunu kaydederek şöyle dedi:

“Kavga geçmişte yapılmıştır. Nelerin yapıldığını yaşayanlardanız. Sosyal maliyeti çok olmuştur. Önemli sıkıntılar olmuştur, önemli aile dağılımları olmuştur, yuvalar yıkılmıştır. Mağduriyetler, mahkûmiyetler, şehitler olmuştur. Hayatını kaybeden insanlar olmuştur. Böyle bir süreçten gelen ve hala kavganın nerede bittiğine dair kanaatleri tam oluşmamış olan insanlar, kalkıp bazı konularda çok dikkatli olması lazım. Böyle bir konuda Halk TV de dikkatli olsun. 6-7 Mayıs olaylarında 3 devrimcinin idam edilişini sürekli körükleyerek ortamı kızıştırmanın, geçmişte kavganın tahrik edici ifadeler kullanmanın bir felakete gideceğinin farkına varmalılar. Ve Kemal Kılıçdaroğlu böyle bir kavgada kaybeder. Çünkü kavga tecrübesi yok. Ama bizde 53 yıllık kavga tecrübesi var.”

“GÖNLÜMDE YATAN CUMHUR İTTİFAKI'NIN ADAYI AK PARTİ GENEL BAŞKANIDIR”

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki konuşmasının cumhurbaşkanı adaylık konuşması olarak değerlendirildiğinin belirtilmesi üzerine, “Gönlünde yatanı başkasıyla paylaşmak doğru bir şey değil. Benim gönlümde yatan Cumhur İttifakı'nın adayı, AK Parti Genel Başkanıdır. Adayımız o iken filanlarda da şöyle olsun demek gönül kayması olur ki o da sağlıklı olmaz. Çok önemlidir gönül kayması risklidir, zararlıdır. Biz gönlümüzü bir yere vermişiz. Siyaseten memleket meselelerinde de kesinleşmiş bir durumdur. Böyle bir durumda Allah selamet versin kim ne olacaksa olsun, bizden öte olsun” ifadelerini kullandı.

"6’DAN EVVEL 5’İ DÜŞÜNÜN"

Bahçeli, 6’lı ittifakın geleceğinin sorulması üzerine, “6’dan evvel 5’i düşünün. 5 birbirine benziyor mu? Bir araya geldiğinde yumruktan başka bir şey olmuyor. Yumruğun da adını Kemal Kılıçdaroğlu koydu. Buna dikkat etmek lazım” dedi.

DEVA PARTİSİ’NİN SEÇİMLERE İLİŞKİN KARARI

Bahçeli, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın kendi parti amblemleriyle seçime gireceği açıklaması anımsatılarak ittifakın dağıldığı yönündeki yorumların sorulması üzerine, “Dağılma değil çok zeki hareket ediyor. Yeni siyasi partilerle alakalı seçim kanununu dikkate alarak bugünden işaret veriyor. 6 kişi ile bir yere varılamayacaksa o zaman tek başına nasıl seçime girip sonuç alacağını şimdiden düşünüyor ve uyarıyor. Demek ki 5’ine de aynı uyarı gelirse ortada 6 diye bir şey kalmaz” açıklamasında bulundu.

‘KAVALA’YA BAKIŞTA FARKLILIKLAR VAR TÜRKİYE’DE, BU YANLIŞ BİR BAKIŞ’

Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Osman Kavala ve Gezi davası kararıyla ilgili ‘Ya istiklal ya hürriyet’ açıklamasını yaptığının anımsatılması üzerine, “Kavala’ya bakışta farklılıklar var Türkiye’de. O bakışta yanlış bir bakış. Türkiye’de özellikle 2013 tarihinde 27 Mayıs’tan itibaren Gezi olaylarının sosyal ve ekonomik maliyetinin ne olduğu ortada. Yani ağaç keseceğiz diye gidiyorsunuz kurşun atıyorsunuz. Bunun neresinde istibdat diye yazıyor” dedi.

“OSMAN KAVALA, TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL EDECEK SOYDA, ZEKÂDA DEĞİLDİR"

Bahçeli, Osman Kavala’nın neden muhalefet tarafından sahip çıkıldığı ve Abdullah Gül’ün Türkiye’nin imajıyla ilgili söylemleri olduğunun hatırlatılması üzerine konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“2013 yılında kullanmış olduğu ifadeyi Abdullah Gül, dikeniyle beraber değerlendirirse şimdi ne hale getirdiğimiz ve ona nasıl katkı sağladığını görmesi lazım. Osman Kavala Sorosçu'dur ve Türk milletini temsil edecek bir zekâda, kabiliyette, soyda değildir.”

“YARIDA KALMIŞ HESAPLAŞMAYI GÜNDEME GETİRİRLERSE TÜRKİYE FELAKETE GİDER”

Bahçeli, Gezi olaylarında MHP’lilerin de yer aldığına yönelik iddialara ilişkin şöyle konuştu:

“İlk dönemlerde Taksim Meydanı'nda olmayan yoktu ki. Ağacı kökünden sökmeye MHP’lilerde bir eğilim göremezsin. Ağaç dikmekle yetişirler. Baktılar ki ağaç yerine memleketi yıkıyorlar o zaman dediler ki dur. O günden itibaren ülkücü camia devlete zarar verebilecek bir eylemin içerisinde olmaz. 53 yıl kolay bir dönem değil, yaşananları da bildiğimiz için söylüyorum. Bu dönemi tekrar yaşatmak isteyenler, Allah muhafaza yarıda kalmış hesaplaşmayı gündeme getirirlerse Türkiye felakete gider. Bunun altından CHP kalkamaz.”

Bahçeli, “Tehlikeyi o kadar yakın mı görüyorsunuz?” sorusuna ise, “Evet, kavgayı körüklerseniz çok yakındır” yanıtını verdi.

“BOYKOTLARDA 68 YILINDA VESTİYER TALEP EDİLDİ”

Bahçeli, üniversitede eğitim gördükleri akademide 12 bin öğrenci olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:“68 yılında boykotlar başladığında talep neydi biliyor musunuz? ‘Vestiyer istiyoruz.’ Palto giyecek hali yok. Ama o zamanki istek vestiyer istiyoruz. Vestiyere paltosunu asacak kişi yok. Ama o koskoca profesörler vestiyerde şu yok bu yok derken ODTÜ’de bir olayın arkasından sopayla başlayan çatışmalar silahla devam etti. O zaman 75 santim marangozda yaptırılmış özel sopa vardı, adı anayasaydı. Türkiye’de anayasa kavramı; anayasa oluşmadan önce sopa olarak oluşmuştu. Hala o sopa devam ediyor. Onun için biraz geçmişi, bugünü okuyalım, anlatanları dinleyelim. Elektriği kesilen eve gidiyorsun da o dönemde hayatını kaybetmiş, yavruları ortada kalmış bir aileye niye gitmiyorsun? O yıkılan evi elektrikten daha mı kötü. O kadar kandil gönderdik, bir tanesi kullanılmamış. Bizimkini kullanmayıp ne yaptı, hayatlarında görmeyen lüksü kullanırlardı eskiden. Şimdi kandili kullanmıyorsun lüksü kullanıyorsun. Ama şimdi çağ elektrik çağı. Toplumu geriye götürmeye, toplumda geçmişteki yaşanan acıları tekrar yaşanabilecek korkusu salmaya kimsenin hakkı yoktur.”

“TENCERE KAPAĞIN SESİNİ SANDIĞA VERMİŞ OLSALARDI SOSYAL DEMOKRASİ DEĞİŞMEZ İKTİDAR OLURDU”

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun elektriği kesik diye gittiği evin elektriğinin kesik olmadığının ortaya çıktığının anımsatılması üzerine şunları kaydetti:“Hangi eve gitmişse o evin ahlakı doğruyu söylemesini gerektirir. Bunların hepsi söylediğim şeyleri körüklüyor, esas tehlike orada. Bir sürü kapak tencereyi birbirine çaldılar. Değişen bir şey yok. Herkesin evinde bir sürü tencere kap çıktı çeşit çeşit. Değişen bir şey yok. O kadar tencere kapak vuranlar, tencere kapağın sesini sandığa vermiş olsalardı sosyal demokrasi değişmez iktidar olurdu.”

“YA KENDİSİ GİTMELİ YA DA MECLİS GEREĞİNİ YAPIP BUNU ATACAK”

Bahçeli, HDP’li Garo Paylan’ın sözde Ermeni soykırımı teklifinin nasıl değerlendirildiği sorusu üzerine, “Bunun arkası önü yok. İhanetin arkası ve önü yok. Ya kendisi TBMM benim meclisim değildir diyecek veya Meclis gereğini yapıp bunu atacak. Nereye gitmek istiyorsa, Ermenilerin hangi diasporasında kim varsa orayla temasa geçmesi lazım. Kendisine tavsiyem Amerika’ya gitmesidir” yanıtını verdi.

DEZENFORMASYON YASASI ÇALIŞMALARI

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Dezenformasyon Yasası'yla ilgili kendisine taslak sunulup sunulmadığı ve konuyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine, “AK Parti bürokrasinin konuyla ilgili uzmanlarının yapmış olduğu bir çalışmayı bize de verdiler. Biz de partimizde görevlendirdiğimiz arkadaşlarla görüşmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Geçenlerde de bizde Feti Bey'i bu konuda görevlendirmiştik. Mahir Ünal Bey ile Mecliste bir çalışma grubu oluşturdular. Bayram sonrası Meclise geleceği söyleniyor. Bir an evvel gelmesinde de fayda var. Elon Musklar Türkiye’de türemesin“ cevabını verdi.

"TÜRKİYE’DE BARIŞI BOZAN NELER OLUYORSA YÜZDE 80’İ SOSYAL MEDYADA"

Bahçeli, sosyal medyada yaşanan dezenformasyonlara yönelik şöyle dedi:

“Türkiye’de şiddete, hakarete dayalı, barışı bozan, gerginlik oluşturan neler oluyorsa yüzde 80’i sosyal medyada. Herkes birbirinin aleyhine yazarsa, ne kadar ağır şeyler söylerse o kadar makbule geçiyor. Buna bir son vermek lazım. Eskiden bu yoktu. Buna rağmen iftiralarla felaketler oluşuyordu. Şimdi iftira kavramı yerine, batıdan gelen sosyal medya kavramı geldi. Felaketin ana sebebi o. Yasaklayalım desek özgürlüktü, demokrasiydi, hukuktu karşımıza çıkıyor. Yasaklamayalım desek aile faciaları karşımıza çıkıyor. Bunun için sosyal medyayı dengeli hale getirmekte fayda var.”

Bahçeli, Dezenformasyon Yasa Taslağı'nda hapis cezasının olup olmayacağının tartışıldığının anımsatılması üzerine şöyle dedi:“Bu kadar şiddeti yaşadık gördük. Düşüncelerimde zerre kadar değişiklik yok. Şu günkü şartlar içinde 15 yaşındaki kızı katletmenin, 15. kattan aşağı atmanın cezasız kalacağı bir yer olamaz. Bunun cezası idamdır. İdam gelmelidir. Ama nasıl geleceğinin de sınırını çizin. Yani bölünmüş yol yapıyorsun da idamı yaparken bölünmüş idamı niye yapmıyorsun.”

“EKONOMİ POLİTİKASI SABIR İŞİDİR”

Bahçeli, ekonomik durum konusunda da şunları söyledi:“Biz iktidarın, Cumhur İttifakı’nın içinde bulunuyoruz. Onun uygulanacağı ekonomik politikayı gönülden destekliyoruz. Ekonomi politikası sabır işidir. Bazı konularda dikkatli olmayı gerektirir. Bu bir de tercih meselesidir. Ekonomi politikalarında 5 önemli nokta vardır. Bu noktalardan birisi büyümedir. İkincisi tam istihdamdır. Üçüncüsü fiyat istikrarıdır. Dördüncüsü gelir dağılımı adaletidir. Beşincisi ise ödemeler dengesidir. Bu beş sihirli nokta her zaman bir araya gelebilecek bir iktidara sahip olmaz. İdeolojik görünüşler, geçmişteki birikimler tercihler, bu beş tane sihirli noktadan üçünü tercih edebilir en az. Yani büyümeyi tercih edip yanına istihdamı katarsınız arkasından fiyatlarda istikrar sağlayıcı yolu tercih ederseniz bir model ortaya koyarsınız.”

Enflasyonların gelip geçici olduğunun altını çizen Bahçeli, “Artar düşer, yükselir vazgeçilir ama o değerler ortadan kalktıktan sonra neyle izah edeceksiniz? Şimdi kalkıp da Ukrayna ve Rusya‘ya tırlar dolusu süt göndersek, merminin karşısında sütün nasıl davranacağını bana izah eder misiniz? Süt hayatı mı devam ettiriyor mermi hayatı mı söndürüyor, hangisi? Demek ki sütten evvel Ukrayna’da Rusya’da barışa ihtiyaç var” diye konuştu.

“SEÇİM TAKVİMİNİ CEBİMDE TAŞIYORUM”

Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik çalışmaların neler olacağının sorulması üzerine cebinde taşıdığı seçim takvimini göstererek şöyle dedi:“Seçim zamanında olacak, olması lazım. Koalisyonlar döneminde sabah yatıp akşam seçim deyip de Türkiye’yi bir sürü sıkıntıya koyarken Cumhur İttifakı’nın istikrar sağlayıcı kalıcı vasfını yine seçimleri öne alıp güçlendirilmiş parlamenter değil de karıştırılmış bir parlamenter sisteme benzetmenin bir manası yok. Onun için zamanı geldiğinde. Zamanı yakın onun da. Cebimde taşıyorum. Her günü değerlendiriyoruz. Seçimleri zamanında yapacaksan, 19 Nisan itibariyle değerlendirme yapmışız bu 425 gün demektir. 1 yıl 2 ay demektir. Bugün ayın 27’si olduğuna göre bir haftayı düştüğün vakit gittikçe azalıyor. Seçime hazır mısın değil misin sorusunu bulmak değil. Seçime hazır olmak lazım. Mahalli idareler seçimleri 31 Mart 2024’te yapılacak. O da 712 gün, bir yıl 11 ay 12 gündür. MHP bu iki takvime göre hazırlıklarını devam ettiriyor.“

Bahçeli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bozkurt işareti yapmasının eleştirilmesine ilişkin, “Onu eleştirenler var. Neden? Bir siyasi işareti niye bir dışişleri bakanı kullandı diye. Bunlar öncelikle yazmadan araştırmadan MHP’ye gelmelerinde yarar var. Su gözünden içilir. Arktan su içmenin hiçbir faydası yok. Bana gelmiş olsalardı, ben derdim ki şunu yaparsa heavy metalcidir, şunu yaparsa bozkurtlar olur. Niyeti sağlam” dedi.

“TERÖRLE İLGİLİ TAVİZ OLMAMASI LAZIM, DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASINDAN YANAYIZ”

Bahçeli, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili olarak da, “Dokunulmazlığın kaldırılmasından yanayız. Ama TBMM’deki komisyon çok yönlü incelemeli. Genel Kurula mutlaka göndermeli. Bunlardan kimin dokunulmazlığının kaldırılmasının ön elemesi yapıldıktan sonra genel kurul karar vermeli. Alayını atalım dediği taktirde kimse kalmamış. Nereye oturacaksın Kiminle konuşacaksın yahut kiminle çatışacaksın. Bu sebepten dolayı hakkedenlere, birisi kalkmış gitmiş, niye kaçıyor, kaçmadan önce bunları alabilirsiniz. Terörle ilgili taviz olmaması lazım" diye konuştu.

 
Özer 2022 Anaokulu vizyonunu açıkladı
 
Erzurum mart ayı taşıt varlığı açıklandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aydemir: ‘Gezi’yi organize edenler, Soros'un ekibiydi’
Aydemir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Osman Kavala'nın "15 ...
Aydemir: ‘Dadaşlar dünyaya nizam verecektir’
Sadettin Akatay’ı rahmetle yad eden Milletvekili Aydemir, O’nun: ‘Dadaş ...
Karataş’tan Kadir Gecesi mesajı
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş Kadir Gecesi dolayısıyla bir kutlama ...
 
'Sözde soykırımı tanıyanın yeri TBMM olamaz'
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bu çatı ...
Yıldırım: ‘Yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz’
Yıldırım, 'Tedbirler de tek tek alınıyor. Yolları böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. ...
MHP’den Şükrüpaşa istişaresi
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş partililerle birlikte Şükrü Paşa semtinde ...
 
Çelik’ten Biden'in açıklamasına tepki
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ...
Kılıçdaroğlu’na Kamil Aydın tepkisi
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, CHP Genel ...
Aydemir’den HDP’e sert tepki
HDP’in verdiği yasa teklifine sert tepki gösteren Milletvekili Aydemir,’ ...
 
YAZARLAR
Selahattin Şener
Selahattin Şener
Haydi Erzurum (Bari) Güneşine Sahip Çık !..
Orhan Kemal Karasu
Orhan Kemal Karasu
Ender Yüncü’yü tehdit bize de tehdittir
Hayrullah Palanoğlu
Hayrullah Palanoğlu
HOBİ BAHÇELERİ TAM GAZDEVAM EDİYOR...
Cahit Okçu
Cahit Okçu
Her Neyse…
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Spor Türkiye Erzurum Türküleri
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva